Škoda Octavia

Škoda Octavia třetí generace se posouvá do střední třídy. Pyšní se líbivým designem, novými motory a výbavou, která dosud nebyla u žádného z vozů ŠKODA.

Dvě generace Octavie RS

1471809_760381193978862_1995743114_n Dvě dravé masky v modré metalíze. Dvě odlišné generace sportovně laděné  Octavie RS. A přitom toho mají tolik společného.

Mnozí Octavii RS vyčítají, že si hraje na něco co není. Často se o ní mluví jako o dobrém autu se špatným názvem. Ale proč? Však Octavie RS a vůbec všechny mladoboleslavské modely s názvem RS, které si tolik oblíbili zákazníci z celého světa, si nehrají na sporťák. Ano zkratka RS (Rally Sport) je trochu zavádějící, ale na vozech ŠKODA není kvůli tomu co tato zkratka znamená. ŠKODA má bohatou historii a hrdě se k ní odkazuje, však Octavia, Fabia, Superb, Rapid, všechny tyto názvy znali naši předci z karoseriích tehdejších Škodovek. I dvě písmenka RS mají svou historii a na tu navazují i novodobé modely ŠKODA.

Zpět k našim modrým RSám. Obě mají totožný motor. Jedná se o dvoulitrový řadový čtyřválec. Liší se jejich výkon. V nové Octavii RS je naladěný na 220 koní, v předchozí generaci byl o 20 koní slabší. Navíc dostal další vylepšení: Motor je osazen dvojím druhem vstřikování paliva – přímým (FSI) a nepřímým (MPI). Kombinace obou vstřikování má za následek vysoký výkon a efektivitu, zároveň také schopnost plnit emisní normu EURO 6 bez filtru pevných částic, kterým by jinak musel být osazen i benzínový motor. Nově vyvinutá je také hlava válců s integrovaným chlazením výfukových plynů kapalinovým okruhem. Další rozdíl je, že nová Octavia RS má  elektronickou simulaci uzávěrky diferenciálu, neboli XDS. Při  příčném zrychlení nad 0,45 g  vektoruje přibrzďováním vnitřního kola točivý moment na vnější stranu.

XDS Plus (součást ESP) má dokonce tři různé režimy, které ovládáte pomocí tlačítka. Krátkým stiskem tlačítka vypnete regulaci prokluzu kol, delší stisk pak zvýší práh intervence. I když jej úplně deaktivovat nelze, i tak je s novější Octávií větší zábava než jak tomu bylo u minulé generace.

Co na novou Octavii RS říkáte vy? Chtěli by jste se s ní projet?

Foto: DRAJF

Klikni ZDE a sdílej tento článek na Facebooku

Diskuze

Pokud se Vám nezobrazuje diskuze, máte pravděpodobně aktivní blokování reklam AdBlock nebo podobný systém.